Pielgrzymki

Camino de Santiago Espiritual – 11 dni –

7 – 17 kwiecień 2024 r.

Porto – Baiona – Vigo – Redondela – Pontevedra – Armenteira – Pontearnelas – Vilanova de Arousa – Pontecesures – Santiago de Compostela – Muxia – Fisterra – wodospady Ezaro

cena – 3999,00 zł

Opis oferty

• jedna z najstarszych tras pielgrzymkowych w Europie
  • piesza pielgrzymka szlakiem św. Jakuba
  • pierwsza część najpopularniejszego dojścia do grobu św. Jakuba
  • niesamowite przeżycia duchowe
  • dojście do Fisterry – średniowiecznego końca świata

Cena zawiera

• przelot do Porto i z powrotem z bagażem podręcznym (40x20x25 cm),
  • transport na trasie Porto – Baiona oraz Santiago – Porto,
  • 10 noclegów w albergach, pensjonatach i u zakonników na trasie wędrówki w pokojach wieloosobowych (możliwe wspólne łazienki).
  • opiekę duchową i Msze św.,
  • opiekę pilota wycieczek,
  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (10 zł) oraz obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy (10 zł),
  • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1 000 zł)

Cena nie zawiera

• innych kosztów i opłat związanych z realizacją programu – obowiązkowy koszt 200 euro/os., płatne pilotowi.

Uwagi praktyczne

Wyżywienie na Camino: każdy z uczestników ma możliwość poruszania się własnym tempem i organizowania czasu we własnym zakresie. Taki sposób wędrówki daje ogromną swobodę, którą nasi uczestnicy bardzo sobie cenią. Takie rozwiązanie jednak powoduje, że w cenie naszych wyjazdów nie ma wyżywienia.

Większość schronisk, z których korzystamy ma ogólnodostępną kuchnię, z której wszyscy mogą korzystać w celu przygotowania sobie posiłku. Dodatkowo: przewodnik, który wyjeżdża z grupą, każdego dnia stara się informować o miejscach, gdzie najlepiej zrobić zakupy, zjeść śniadanie czy obiad. Czasem organizujemy też wspólne gotowanie lub dzielimy się posiłkami w gronie znajomych.

W pobliżu większości miejsc w których nocujemy, jest też kawiarnia lub bar, które nastawione są na obsługę pielgrzymów. Dzięki temu, nawet bez znajomości języka, każdy z uczestników będzie mógł zamówić sobie dobre, hiszpańskie śniadanie lub obiad po długim dniu wędrówki.
W 2023 roku dzienny koszt wyżywienia na szlakach do Santiago de Compostela szacujemy na 15-25€/os./dzień.

• Hiszpania jest krajem o ok. połowę droższym od Polski, Portugalia jest nieco tańsza,
  • ze względu na charakter pielgrzymki – Camino – koniecznie należy zabrać sprawdzone wygodne buty do chodzenia oraz ochronę w razie deszczu (najlepiej kurtka z membraną),
  • na pielgrzymkę do Hiszpanii warto również zabrać produkty chroniące przed słońcem (czapkę z daszkiem, krem z filtrem),
  • wyjazd jest możliwy na paszport lub dowód osobisty,
  • w trakcie pielgrzymki szlakiem św. Jakuba zakwaterowanie w typowych albergach, często na łóżkach piętrowych. Należy posiadać własny śpiwór.

zapisy:

Pielgrzymka do Gruzji do początków chrześcijaństwa – 8 dni  –  12 – 19 październik 2024 r.   cena 4499,00 zł

Cena zawiera

• przelot Polska – Kutaisi – Polska wraz z bagażem podręcznym (40x30x20 cm). Uwaga! W terminie majowym wylot tylko z Wrocławia z bagażem 20kg w cenie.
  • przejazdy w Gruzji autobusem lub busem (zależnie od liczebności grupy),
  • 7 noclegów w Gruzji w hotelach klasy turystycznej lub pensjonatach,
  • 7 śniadań i 6 kolacji,
  • tradycyjna supra (biesiada) gruzińska z toastami,
  • opiekę duchową i Msze św.,
  • opiekę pilota wycieczek,
  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 zł) oraz obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy (13 zł),
  • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 40 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1000 zł).

Cena nie zawiera

• biletów wstępów do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, lokalnych przewodników, przejazdu kolejką w Tbilisi, opłat miejscowych i wjazdowych, jeepów do Gergeti, napiwków dla miejscowej obsługi oraz słuchawek systemu tour audio guide – obowiązkowy koszt 130 euro/os., płatne pilotowi.

Uwagi praktyczne

• do wyjazdu do Gruzji niezbędny jest paszport lub dowód osobisty – każdy z tych dokumentów musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu
  • śniadania – w formie serwowanej (zwykle duże porcje),
  • kolacje – zawsze ciepłe, kilkudaniowe, kuchnia gruzińska / kaukaska oraz innych narodów b. ZSRR,
  • ceny w Gruzji są zbliżone do polskich, walutą jest lari, które można łatwo wypłacić w bankomatach lub wymienić w licznych kantorach.
  • zalecamy zabrać z sobą wygodne buty do chodzenia
  • w trakcie noclegu w gruzińskich pensjonatach mają Państwo zawsze zapewnioną pościel, ręczniki i łazienki, ale standard pokoi bywa nieco niższy niż w zachodnioeuropejskich hotelach.