Pielgrzymki

Wyjazd Świnoujście 24 – 27 czerwiec 2024

 

Program

Poniedziałek 24 czerwiec godz. 9.00 wyjazd zbiórka przy plebanii, przejazd do Szczecina, zwiedzanie z okien autobusu, zakwaterowanie w Świnoujściu w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, ul. Gdyńska 26

Wtorek 25 czerwiec

Godz. 7.00 Msza św. dla chętnych kościół bł. Michała Kozala (15 minut pieszo)

Czas dla siebie, pobyt na plaży, spacer Promenadą Świnoujście, zwiedzanie domu do góry nogami, Tężnie Świnoujście,  możliwość płynięcia statkiem na wycieczki ( do przystani Pasażerskiej Adler- Schiffe 1,3 km. Możliwe trasy:

–  rejsy po porcie Świnoujście

– Fort Gerharda & latarnia morska

– Wyspa Uznam

– rejs do kurortów w Niemczech: Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin

Można także plażą iść do kurortu Ahlbeck w Niemczech.

 

 

Środa 26 czerwiec

Godz. 7.00 Msza św. dla chętnych kościół bł. Michała Kozala (15 minut pieszo)

Godz. 9.30 wyjazd na zwiedzanie

– Turkusowe Jezioro

– Centrum Słowian i Wikingów

– hotel Gołębiewski w Pobierowie

– Miedzyzdroje – czas na odpoczynek, zwiedzanie Oceanarium (indywidualnie) spacer po plaży i promenadzie

 

Czwartek 27 czerwiec

Godz. 7.00 Msza św. dla chętnych kościół bł. Michała Kozala (15 minut pieszo)

Godz. 9.30 wyjazd do Koszalina, zwiedzanie katedry, czas na obiad, wyjazd do domu

Koszt 365,00 osoby ( autokar, noclegi w pokoju 4 osobowym, opłata uzdrowiskowa, ubezpieczenie i opłata za pościel)

 


Camino de Santiago:

trasa Camino Primitivo – 15 dni

2 – 16 wrzesień 2024

https://www.misjatravel.pl/oferta/camino-de-santiago-trasa-camino-primitivo-2138/

 

Oviedo – Paladin – Salas – Campiello – La Mesa – Grandas de Salime – Fonsagrada – O Cádavo – Lugo – Ferreira – Arzua – Pedrouzo – Santiago de Compostela

cena : 4599,00 zł

Opis oferty

 • jedna z najstarszych tras pielgrzymkowych w Europie
 • słynna „Chusta z Oviedo” w tamtejszej katedrze
 • certyfikat przejścia Camino
 • niesamowite przeżycia duchowe
 • nawiedzenie grobu św. Jakuba

Dzień 1 
Wylot z lotniska w Polsce do Bilbao. Po odebraniu bagażu czeka nas parogodzinna podróż do Oviedo.
(Uwaga! Osoby zaintersowane dolotem z lotniska w Europie – np. Berlina czy Londynu – prosimy o kontakt z nami (Zwiń). Sprawdzimy, czy istnieje możliwość dolotu z Twojego lotniska w takich godzinach, w jakich dolatuje grupa z Polski).

Dzień 2 19km Oviedo – Paladin
To pierwszy dzień naszej pieszej wędrówki. Dziś czeka nas około 19 kilometrów wędrówki. Jednak zanim wyruszymy na szlak do Santiago de Compostela, koniecznie powinniśmy odwiedzić słynną, gotycką katedrę San Salvador w Oviedo. To tutaj przechowywana jest jedna z najsłynniejszych relikwii świata- Sudarium (lub chusta) Chrystusa, zwana najczęściej “chustą z Oviedo”, czyli materiał, którym owinięta była głowa Jezusa Chrystusa złożonego do grobu. Po odwiedzeniu katedry, wyruszamy na pieszy szlak. Przed nami aż 313 kilometrów pieszej wędrówki. Dziś dojdziemy w okolice Paladin.

Dzień 3 26km Paladin – Salas
Dzień rozpocznie się od kilkukilometrowej łatwej wędrówki i wejścia na wzgórze Alto del Fresno; następnie strome zejście poprowadzi nas na dno doliny Narcea, gdzie znajduje się wspaniały klasztor San Salvador. Z Cornellany do Salas poruszać będziemy się przez urokliwe tereny w górę doliny rzeki Nonaya, przecinając małe wioski, które czasem sprawiają wrażenie zupełnie opuszczonych. Po ok.26 kilometrach marszu odpoczniemy w albergue w okolicy Salas

Dzień 4 32km Salas – Campiello
Dziś jeden z bardziej wymagających dni podczas naszej wędrówki. Do pokonania mamy ponad 32 kilometry z Salas w okolice Campiello. Pierwsza część dnia przebiega, podobnie jak wczoraj, przez urokliwe wioski i lasy dębowo-kasztanowe. W ciągu dnia, powoli będziemy wspinali się wspinali z wysokości około 240m. n.p.m. na 650m n.p.m. w okolicy Espina, a następnie na około 800m n.p.m. pod koniec naszego dnia wędrówki. Odpoczniemy dziś w albergue w okolicy Campiello.

Dzień 5 32km Campiello – La Mesa
Dzisiejszy dzień daje nam wybór dwóch wariantów trasy Camino. Oba z nich są piękne i oba warto zobaczyć. Jednak o ile prognozy meteorologiczne pozwolą, skorzystamy z Ruta de los Hospitales, czyli “Drogi Szpitali”. Trasa ta jest o 4,5 km krótsza niż alternatywna przez Pola de Allande, ale trudniejsza i bez jakichkolwiek sklepów czy kawiarni. Należy więc koniecznie przygotować zapas wody, jedzenia i mieć ze sobą odpowiednią odzież na wiatr i deszcz, niezależnie od zapowiadanej pogody (ta może zmieniać się bardzo szybko) Jest to jeden z najbardziej malowniczych etapów, spośród wszystkich tras Camino de Santiago. Przebiega przez wzniesione, niezamieszkane i dzikie obszary. Na wypadek niesprzyjających prognoz pogody, wybierzemy równie piękną, nieco dłuższą, ale łagodniejszą trasę przez Pola de Allande.

Dzień 6 16km La Mesa – Grandas de Salime
Dziś zdecydowanie łatwiejszy, choć równie malowniczy  dzień, jak wczoraj. Krótszy etap dzienny pozwoli nam na regenerację sił i dłuższy popołudniowy odpoczynek w albergue. Dziś charakter trasy akcentuje długie zejście do zalewu Grandas. Schodzimy o kilkaset metrów przewyższenia niżej. Dla pielgrzymów, którzy wędrowali kiedyś szlakiem francuskim, będzie to doskonałe wspomnienie górskich zejść w Pirenejach. Następnie lekko monotonną drogą wspinamy się do Grandas de Salime, gdzie dzisiaj udamy się na nocleg.

Dzień 7 25km Grandas de Salime – Fonsagrada
Wśród pielgrzymów mówi się, że jeśli dotarliśmy do Grandas de Salime bez szwanku, to grób Apostoła Jakuba jest w naszym zasięgu. Dzisiaj poruszamy się przez tereny nieco mniej wymagające technicznie i kondycyjnie, niż na poprzednich etapach. Idziemy przez obszary wiejskie, rolnicze i hodowlane, mijając liczne małe wioski z opuszczonymi domami i starymi kościołami. Dzień jest naznaczony długą, ale łagodną wspinaczką do Alto del Acebo, pasma górskiego, które oddziela dwa hiszpańskie regiony Asturii i Galicji. Dziś zatem wkroczymy do Galicji- regiony w którym leży samo Santiago de Compostela.

Dzień 8 25km A Fonsagrada – O Cádavo
Ten pierwszy w pełni galicyjski dzień wędrówki. Praktycznie w całości przebiega po drogach gruntowych lub poboczem drogi LU-530. Wędrówka nie jest wymagająca, prócz może jednego podejścia przez A Lastra. Dziś mijamy ruiny Szpitala de Montouto, założonego w XIV wieku, aby zapewnić schronienie i pomoc pielgrzymom.

Dzień 9 29km O Cádavo – Lugo
Długi etap wędrówki, do jednego z największych miast na naszej trasie, a największym na Camino Primitivo. Idziemy po drogach gruntowych i asfaltowych, bez większych przewyższeń wysokości. Między O Cádavo a Castroverde pokonujemy skromne wzniesienie, potem właściwie po płaskim terenie skierujemy się do Lugo. Jedynym miastem na dzisiejszej trasie, gdzie w trakcie wędrówki można zrobić zakupy jest Castroverde. Dziś kończymy marsz w Lugo, największym mieście na Camino Primitivo.

Dzień 10 26km Lugo – Ferreira
Dzisiejszy, nieco monotonny etap przebiega praktycznie w całości wzdłuż dróg prowadzących z Lugo do Melide (które miniemy już jutro). Mniej historycznych zabudowań na trasie uświadamia nam, że Galicja to nie tylko tajemnicze lasy, góry i ruiny, ale też tętniąca życiem i nowoczesnością kraina. Po pokonaniu 26 kilometrów, bez większych przewyższeń, dotrzemy do Ferreira. Będzie to nasz ostatni nocleg na szlaku Camino Primitivo, gdyż już jutro nasz szlak łączy się z “główną”  hiszpańską nitką Camino – szlakiem Camino Frances (szlak francuski), którym będziemy poruszali się do Santiago w ostatnich dniach wędrówki.

Dzień 11 34km Ferreira – Arzua
Dziś męczący i pełen emocji dzień. Nie ze względu na trudności terenu, ale na jego długość. Do pokonania aż 34 kilometry, może warto więc wyjść ze schroniska chwilkę wcześniej, niż zwykle? Po przejściu 20 kilometrów, w miejscowości Melide, wejdziemy na szlak francuski. Tutaj Camino Primitivo właściwie kończy swój bieg lub po prostu łączy się z Camino Frances. Stąd już ostatnie kilkadziesiąt kilometrów do celu. W Melide skosztować możemy słynnego pulpo (ośmiornicy), która jest tutejszym przysmakiem i serwowana jest pielgrzymom w najsłynniejszych pulperiach- barach specjalizujących się właśnie w przyrządzaniu pulpo. Z Melide do Arzua mamy stąd 14 kilometrów, więc nie warto tracić tu długich godzin, ale po posiłku ruszać w drogę. Przed dojściem do Arzua, możemy zmoczyć zmęczone stopy w strumieniu w wiosce Ribadiso. To popularne miejsce odpoczynku pielgrzymów.

Dzień 12 19km Arzua – Pedrouzo
Etap z Arzua, gdzie mogliśmy zobaczyć kościół św. Jakuba, często odwiedzany przez pielgrzymów, to już naprawdę ostatnie kilometry na szlaku. Mimo, że szlak ciągle przekracza główną drogę do Santiago, to pełen jest urokliwych zakątków i miejsc, gdzie pielgrzymi mogą odpocząć. Po drodze miniemy liczne urokliwe wioski, przekroczymy strumienie i pójdziemy przez lasy eukaliptusowe. W samym Pedrouzo z pewnością zauważymy różnicę w ilości pielgrzymów na szlaku. Dziś w miejscowości nocują przecież pielgrzymi z kilku głównych szlaków, kończących swój bieg w Santiago: szlaku Primitivo, Frances, del Norte i kilku innych, mniej znaczących. Jutro będziemy już w Santiago!

Dzień 13 20km Pedrouzo – Santiago de Compostela
Dziś idziemy do Santiago de Compostela! 20 kilometrów dzieli nas od grobu św. Jakuba Apostoła. Po drodze lasy eukaliptusowe, coraz gęściej zabudowane przedmieścia Composteli, lotnisko międzynarodowe, które musimy obejść szlakiem dookoła. Po drodze, około 5 kilometrów od Santiago, możemy już ujrzeć katedrę ze Wzgórza Radości (Monte do Gozo). Po dojściu do celu wędrówki zakwaterujemy się w albergue i skorzystamy z popołudnia i wieczoru w Santiago. Odbierzemy nasze Compostele – certyfikaty odbycie pielgrzymki do Santiago de Compostela. Udamy się na Mszę dla pielgrzymów do katedry, gdzie (jeśli będziemy mieli szczęście) może uda nam się zobaczyć największe kadzidło świata? Gratulacje! Przeszliśmy Camino de Santiago!

Dzień 14
Dzień do dyspozycji grupy w Santiago – możliwość zakupu pamiątek, regeneracji sił po wędrówce lub udziału w nabożeństwach. Szczególnie targ Abastos i pobliskie uliczki starego miasta zasługują na uwagę (szczególnie fotografów- amatorów).

Dzień 15 
W godzinach porannych mamy możliwość pójścia na Mszę do katedry. Następnie ze schroniska wyruszymy busem w kierunku Portugalii. Tam czas wolny na zakup pamiątek i poznawanie popularnego Ribeira – nabrzeża rzeki Douro. Potem transfer z centrum na lotnisko, a z Porto wrócimy do Polski. To już koniec naszej przygody i pielgrzymki do Santiago de Compostela.

Cena zawiera

 • przelot Warzawa – Bilbao / Porto – Warszawa z bagażem podręcznym 40x20x30 cm,
 • transport na trasie Bilbao – Oviedo oraz Santiago de Compostela – Porto,
 • 14 noclegów w albergach, pensjonatach i u zakonników na trasie wędrówki w pokojach wieloosobowych (możliwe wspólne łazienki),
 • opiekę duchową i Msze św.,
 • opiekę pilota wycieczek,
 • obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz na Turystyczny Fundusz Pomocowy,
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 20 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1000 zł)

Cena nie zawiera

 • innych kosztów i opłat związanych z realizacją programu – obowiązkowy koszt 300 euro/os., płatne pilotowi.

Informacje dodatkowe

Uwagi praktyczne

Wyżywienie na Camino: każdy z uczestników ma możliwość poruszania się własnym tempem i organizowania czasu we własnym zakresie. Taki sposób wędrówki daje ogromną swobodę, którą nasi uczestnicy bardzo sobie cenią. Takie rozwiązanie jednak powoduje, że w cenie naszych wyjazdów nie ma wyżywienia.

Większość schronisk, z których korzystamy ma ogólnodostępną kuchnię, z której wszyscy mogą korzystać w celu przygotowania sobie posiłku. Dodatkowo: przewodnik, który wyjeżdża z grupą, każdego dnia stara się informować o miejscach, gdzie najlepiej zrobić zakupy, zjeść śniadanie czy obiad. Czasem organizujemy też wspólne gotowanie lub dzielimy się posiłkami w gronie znajomych.

W pobliżu większości miejsc w których nocujemy, jest też kawiarnia lub bar, które nastawione są na obsługę pielgrzymów. Dzięki temu, nawet bez znajomości języka, każdy z uczestników będzie mógł zamówić sobie dobre, hiszpańskie śniadanie lub obiad po długim dniu wędrówki.
W 2024 roku dzienny koszt wyżywienia na szlakach do Santiago de Compostela szacujemy na 15-25€/os./dzień.

 • Hiszpania jest krajem o ok. połowę droższym od Polski, Portugalia jest nieco tańsza,
 • ze względu na charakter pielgrzymki – Camino – koniecznie należy zabrać sprawdzone wygodne buty do chodzenia oraz ochronę w razie deszczu (najlepiej kurtka z membraną),
 • na pielgrzymkę do Hiszpanii warto również zabrać produkty chroniące przed słońcem (czapkę z daszkiem, krem z filtrem),
 • wyjazd jest możliwy na paszport lub dowód osobisty,
 • w trakcie pielgrzymki szlakiem św. Jakuba zakwaterowanie w typowych albergach, często na łóżkach piętrowych. Należy posiadać własny śpiwór.

 

————————————————————-

Pielgrzymka do Gruzji do początków chrześcijaństwa –

8 dni  –  12 – 19 październik 2024 r.   cena 4499,00 zł

 

 

Kutaisi (Bagrati – Gelati – Jaskinia Prometeusza) – Tbilisi – Gruzińska Droga Wojenna – klasztor Cminda Sameba – Signagi – klasztor Bodbe – wizyta w winnicy – biesiada gruzińska – Mccheta – Uplisciche – Batumi

 

Cena zawiera

 • przelot Polska – Kutaisi – Polska wraz z bagażem podręcznym (40x30x20 cm). Uwaga! W terminie majowym wylot tylko z Wrocławia z bagażem 20kg w cenie.
 • przejazdy w Gruzji autobusem lub busem (zależnie od liczebności grupy),
 • 7 noclegów w Gruzji w hotelach klasy turystycznej lub pensjonatach,
 • 7 śniadań i 6 kolacji,
 • tradycyjna supra (biesiada) gruzińska z toastami,
 • opiekę duchową i Msze św.,
 • opiekę pilota wycieczek,
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 zł) oraz obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy (13 zł),
 • ubezpieczenie w firmie Signal Iduna (KL + choroby przewlekłe 40 000 euro, NNW 15 000 zł, BP 1000 zł).

Cena nie zawiera

 • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, lokalnych przewodników, przejazdu kolejką w Tbilisi, opłat miejscowych i wjazdowych, jeepów do Gergeti, napiwków dla miejscowej obsługi oraz słuchawek systemu tour audio guide – obowiązkowy koszt 130 euro/os., płatne pilotowi.

Informacje dodatkowe

Uwagi praktyczne

 • do wyjazdu do Gruzji niezbędny jest paszport lub dowód osobisty – każdy z tych dokumentów musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu
 • śniadania – w formie serwowanej (zwykle duże porcje),
 • kolacje – zawsze ciepłe, kilkudaniowe, kuchnia gruzińska / kaukaska oraz innych narodów b. ZSRR,
 • ceny w Gruzji są zbliżone do polskich, walutą jest lari, które można łatwo wypłacić w bankomatach lub wymienić w licznych kantorach.
 • zalecamy zabrać z sobą wygodne buty do chodzenia
 • w trakcie noclegu w gruzińskich pensjonatach mają Państwo zawsze zapewnioną pościel, ręczniki i łazienki, ale standard pokoi bywa nieco niższy niż w zachodnioeuropejskich hotelach.